АWб у Црној Гори у августу

Позоришна и музичка трупа АWб у Црној Гори: 16. августа ће одиграти представу за децу „Цврчак и Мрав на рођендану“ у Колашину у оквиру Корифеј фестивала, а 17. и 18. августа ће у оквиру летњег програма Херцег Феста реализовати две бесплатне радионице телесне музике. Радионица „Детлићи“ намењена је деци, а радионица „Тело као инструмент“ намењена је узрасту од 7 до 107 година – целој породици.

Радионица телесне музике за децу „Детлићи“
Једним скоком се нађите у свету где све звучи, пева и вибрира ритмом! За извођење музике је потребна вештина, машта и љубав, али не и неки други инструменти сем прстију, шака, табана и гласова. Учимо да певамо и говоримо ритмичке елементе и да најједноставнијим средствима стварамо – музику!

Ми смо Ана и Марко и водимо радионице телесне музике и телесних перкусија. Свирамо по свом телу као по инструменту, певамо, крећемо се и развијамо многе друге способности сем музичких, а пре свега координацију покрета, концентрацију, памћење. На нашој радионици научићете основе телесне музике.

„Цврчак и мрав на рођендану“ је невербална представа која се подједнако служи позоришним, плесним и музичким језиком, ослањајући се на мотиве познате Езопове басне. Живећи у модерном друштву, наши Цврчак и Мрав показују како изгледа њихов свет када се нађу у непосредној близини прославе дечијег рођендана – када џиновска деца бацају отпатке на земљу и (не)свесно угрожавају њихов живот.

Представа има за циљ да кроз причу о једном пријатељству укаже и на еколошке проблеме данашњице и нужност емпатије према живим створењима око нас које не примећујемо.

Представу је режирала Соња Петровић, изводе Марко Дињашки и Ана Врбашки, а реализована је у продукцији Фестивала еколошког позоришта за децу и Позоришта Бечеј.


Радионица телесне музике за целу породицу „Тело као инструмент“ за узраст од 7 до 107 година

Телесне перкусије тј. коришћење тела као инструмента је техника свирања тапшањем, пуцкањем прстима, лупкањем ногама о под и свим различитим средствима којима на овај начин можемо да се изразимо, укључујући и глас.

Сем очигледних добробити које доноси свирање музичког инструмента (а који овде постаје наше тело), као што су побољшање концентрације, памћења, осећаја за ритам, развоја креативности, у питању је физичка активност која побољшава координацију покрета и свест о положају тела у простору (проприоцепција).
Сви су добродошли: и они које занима покрет и они које занима музика, чак и они којима целог живота тврде да немају слуха или осећај за ритам.