Математичко – музичка шетња „Ритам математике“

[виртуе_премиум]пост_инцат_теxт Едукација, Радионица Тело као инструмент

Ритам математике – математика је ритам

Ритам математике, математичко – музичка шетња, одиграла се 18. маја у оквиру јубиларне 10. манифестације Мај месец математике М3. Озвучили смо Калемедган, прошетавши се и открили због чега је нама, телесним музичарима, математика блиска.

Бавили смо се концептима најмањег заједничког садржаоца, полиритмије и разумевања математике на мало другачији начин.

Радионицу је организовао Центар за промоцију науке и Математички институт САНУ.

Послушајте емисију Радио Елементи (епизода 15) у којој смо причали о овој шетњи, као и о радионицама Тело као инструмент.

Шта је то телесна музика?

Техника телесних перкусија (енг. бодy перцуссион) је умеће коришћења свога тела као ударачког инструмента: учење различитих врста тапшања, пуцкања прстима, лупкања по различитим деловима тела, ударцима ногама о под, и још много других необичних звукова које производимо рукама, устима, прстима…

Сем ове, на радионицама се бавимо и техникама дисања и певања, јер је глас још један инструмент који стално носимо са собом и увек га можемо употребити. Заједно, певање и телесне перкусије чине телесну музику (енг. бодy мусиц), која има велико упориште у традиционалној музици Африке, Северне Америке, Европе и Азије, али је и савремен уметнички израз.

Телесна музика развија музичке способности (осећај за мелодију и ритам, побољшање репродукције музичких фраза), али и моторичке и психо-физичке способности (памћење, концентрацију, пажњу, осећај за тело у простору – проприоцепцију), јача комуникационе и друштвене вештине и самопоуздање. У току радионице формира се здрава, функционална група и учествује у креативним играма осмишљеним да подстичу стваралаштво, али и комуникацију.

Јачање психо-физичких способности се постиже извођењем више врста различитих задатака у исто време (певање, говор, ритмички модели, кретање у простору, комуникација са осталим учесницима радионице).

Телесна музика је најдемократскија музичка техника: за бављење музиком на овај начин није потребно да се поседује посебан инструмент, као и посебан простор за вежбање. Самим тим је одговарајућа за особе сваког социјалног статуса.

Свесно дисање

Посебну пажњу у сегменту бављења певањем заузимају вежбе дисања: овладавање амдоминалним дисањем, продужавањем даха, контролом абдминалних мишића и дијафрагме, унапређење функције плућа.

Правилно дисање има повољне ефекте на опште психо-физичко стање. Певање смањује стрес и побољшава расположење, а певање у групи појачава позитивне ефекте. У току бављења певањем обраћамо пажњу на правилан телесни став. Све ове добре праксе се претварају у добре навике кроз континуиран рад.

Марко Дињашки је перкусиониста, бубњар и музички и позоришни извођач. Ана Врбашки је певачица и музичка и позоришна извођачица и композиторка. Усавршавали су се у иностранству, наступали и водили радионице у Србији, Црној Гори, Хрватској, Македонији, Немачкој, Француској, Аустрији, Мађарској, Италији и Турској.

Документарни видео о догађајима у оквиру манифестације Мај месец математике