Osetite kako ritmovi Balkana pulsiraju vašim telom!
Pročitajte o drugom izdanju Festivala na ovom linku
Pohađajte radionice Julije Levandovske,
Marka Dinjaškog i Ane Vrbaški,
pridružite nam se na predstavama, koncertima grupe Slavyk i muzičkim i plesnim predstavama.
Spojite ples, stvaranje muzike, pokret i pevanje u jedno
Ove godine vam donosimo saradnju sa poljskim umetnicima: radionice, koncerte benda Slavyk, muzičko-plesni pozorišni komad Mirror with sound u saradnji sa pozorištem Rozbark, i rad studenata Akademije dramskih umetnosti u Krakovu, odeljenje u Bitomu.
Programi festivala održaće se u Sremskim Karlovcima, Beogradu i Sremskoj Mitrovici.
02/09, Sremski Karlovci, Ekološki center Radulovački
15:00 – 15.45 Radionica, AWb
15.45 – 16.30 Radionica, Julia Levandovska
21:00 Koncert grupe Slavyk
03/09 Beograd, pozorište Dadov
19:00 Mirror with sound
19:40 Programi Akademije dramskih umetnosti u Krakovu
Dim (3. godina)
Kompozicije i dueti (2. godina)
04/09 Sremska Mitrovica, pozorište Dobrica Milutinović
19:00 Koncert grupe Slavyk
20:00 Programi Akademije dramskih umetnosti u Krakovu
Dim (3. godina)
Kompozicije i dueti (2. godina)
Partneri festivala su Poljski institut u Beogradu, Turistička organizacija Sremski Karlovci, Ekološki centar Radulovački, Pokret gorana Vojvodine, Centar za kulturu SirmiumArt, Turistička organizacija Novog Sada, Pozorište Dadov.
Ana Vrbaški i Marko Dinjaški (Sremski Karlovci)
Na radionici obrađujemo neparne ritmove i pesme sa Balkana i muzike igre. Ukorenjeni smo u muzičkoj tradiciji zemalja sa ovog područja.
Jedini smo u ovom delu Evrope koji se bave vrlo specifičnom vrstom scenske umetnosti – spojem muzike, pozorišta, plesa i akrobatike kroz posebnu veštinu telesnih perkusija.
Alice in WonderBand je životni projekat čije jezgro čine muzičari Ana Vrbaški i Marko Dinjaški, koji su već 27 godina partneri, kako na sceni tako i u životu. Svoje projekte realizujemo kao Udruženje građana Otvoreni krug Novi Sad.
Julia Levandovska (Poznanj)
Rođena 1992. godine i odrasla u Poznanju u porodici umetničkih restauratora. Diplomirala na Nacionalnoj akademiji pozorišne umetnosti u Кrakovu (odsek za plesno pozorište u Bitomu), Londonskoj međunarodnoj dramskoj školi – Кoledžu za pozorišta i performansa Rouz Bruford u Sidkapu. Diplomirala grafiku na Univerzitetu umetnosti u Poznanju na odseku za vizuelne komunikacije. Inspirisana radom Ježija Grotovskog i Tomasa Ričardsa, kao i radom u „Centru za pozorišne prakse“ Garđenice i jakim ženskim umetnicama, izvodi koreografiju kombinujući ples, tekst i muziku. Eksperimentiše sa kombinovanjem pokreta i glasa kroz zvučna otelotvorenja (body voicing), u okviru čega vodi radionice i meditativne koncerte. Deo ansambla pozorišta Rozbark. Članica muzičkih grupa Ćiši (CISI) i Slavyk.
Julija Levandovska vodiće radionicu celovite prakse BODY VOICING. Podrazumeva vokalne, kao i vežbe pokreta za zagrevanje, otvaranje i buđenje, koje nas pripremaju se za dalji trening i mogu da se koriste svakodnevno. Voditeljka u svom radu koristi joga položaje, koji omogućavaju koncentraciju i pozicioniranje tela kako bi se podržao zvuk. Rad zasniva na elementima vokalnog treninga, koje je naučila od majstora pozorišnog zanata sa kojima je radila.
Zagrejaćemo rezonatore u telu, pozivajući se na prostorne položaje rezonatora Kristin Linklejter, kao i vežbe Zigmunta Molika. Takođe, koristiće se i neke vežbe Aleksandre Strelnikove za astmatičare za proširenje mogućnosti disanja, kao i za pripremu za dalji rad sa pokretom i glasom.
BODY VOICING je igra zvuka u pokretu kojom oslobađate svoj potencijal!
Nacionalna akademija pozorišne umetnosti u Krakovu, Odsek za plesno pozorište u Bitomu
Od osnivanja Odseka za plesno pozorište, studenti i diplomci specijalizacije za glumu plesnog pozorišta obrazovani su u odnosu na sada već klasično razumevanje plesnog pozorišta, ukorenjeno u tradiciji nemačkog Tancteatra. Nastavljajući ovo nasleđe, Akademija se aktivno bavi savremenim dešavanjima u plesnom pozorištu — onima koja prevazilaze ustaljene okvire i odupiru se preciznim definicijama.
Studijski program obuhvata interdisciplinarno obrazovanje u plesu, plesnom pozorištu, fizičkoj glumi, dramskoj glumi, improvizaciji, režiji, kompoziciji, teoriji i istoriji pozorišta i plesa, antropologiji, poznavanju umetnosti, filozofiji, estetici, muzici, anatomiji, biomehanici, novim medijima. Misija Odseka fokusirana je na stalno pomeranje granica interdisciplinarnosti i traženje inovacija u procesima obrazovanja i stvaranja izvođačkih umetnosti kroz, između ostalog, fuziju plesa i glume.
Studenti Akademije će predstaviti različite programe na festivalu: performativni rad Dim (3. godina), kompozicije i duete (2. godina). Deo učenika će učestvovati u predstavi Mirror with sound.
Slavyk
Kvartet slovenskog senzibiliteta stvara world music, spajajući telesnu, vokalnu i instrumentalnu muziku. Volimo da mešamo poljski, šleski, srpski i engleski jezik u kosmopolitskom zvuku građana globalnog muzičkog sveta. Inspirišemo se tradicionalnom muzikom.
Slavyk je dva benda u jednom – Alice in WonderBand iz Srbije i CISI iz Šlezije. Grupu čine inventivna Julija Levandovska sa visokoenergetskim pevačkim i plesnim veštinama, Ana Vrbaški sa snažnim glasom i čvrstom pratnjom na klavijaturama, nasmejani majstor telesne poliritmije Marko Dinjaški i multi-instrumentalni arhitekta zvuka i improvizacije Lukaš Malok.
Mirror with sound
Tradicionalne pesme Šlezije i Vojvodine susreću se sa plesom i pokretom, pričajući priče o životu, ratu, ljubavi, sreći i podršci. Magična atmosfera telesne muzike pretvara pesme u priče. Ovo istraživanje ogleda dve kulture i nacije, pronalazeći sličnosti i razlike na intuitivan i inventivan način. Pokret proizvodi zvuk telesnim perkusijama i odjekuje vizuelnim i akustičnim ritmom.
Delo je nastalo tokom rezidencije dua Alice in WonderBand (Srbija) u pozorištu Rozbark (Poljska). Rezidencija je ostvarena kroz program Culture moves Europe. Učesnici projekta su studenti Akademije pozorišnih umetnosti iz Krakova (odsek za plesno pozorište u Bitomu), lokalni muzičari, plesači i glumci pozorišta Rozbark.
Sremski Karlovci su predivan gradić kraj Dunava, smešten između Novog Sada i Beograda. Duga tradicija gajenja pčela i proizvodnje meda, kao i gajenje vinove loze i proizvodnje vina i rakije, čine ih turističkom destinacijom za koju se mnogi rado odlučuju.
Zbog duge istorije i kulturnih spomenika, Karlovci su nezaobilazno mesto za sve koje interesuje kulturni turizam. Blizina Fruške gore i Dunava su neodoljivi za ljubitelje prirode.
Turistička organizacija opštine Sremski Karlovci je partner festivala Novi balkanski ritam.